Сайт вчителя української мови та літератури

Леся Українка. Дитячі роки
   Нам, жителям Новограда-Волинського, пощастило стати земляками по-справжньому величної жінки - Лесі Українки (Лариса Петрівна Косач). Це видатна українська поетеса, яку не зламали усі випробування, що випали на її коротке життя.

   Леся Українка народилася 25 лютого 1871 у місті Новоград-Волинському. Вплив її родини на неї важко переоцінити, оскільки її мати була відомою письменницею, творила під псевдонімом Олена Пчілка. Батько Лесі, Петро Косач, був юристом, тому мав можливість спілкуватися з усією тогочасною інтеленцією. Ось чому майбутня поетеса зростала у мистецькому та творчому колі. Саме батьки прищепили Лесі любов до науки, знань та Батьківщини. М. Драгоманов доводився письменниці дядьком.

   Під впливом освічених людей (М. Старицький, М. Лисенко, М. Драгоманов та інші) почала писати вірші. Перші публікації поезій Лесі з'явилися, коли їй було тринадцять. Щороку непересічний талант дівчини розкривався та вдосконалювався. Важкі випробування, що сформували сильну і непересічну особистість, почалися ще у дитинстві письменниці. Захворівши на туберкульоз, талановита дівчина навіть не могла відвідувати школу. Проте вона не зламалася під тиском обставин, здобула різнобічну освіту вдома: її навчали батьки, друзі родини, зокрема М. Драгоманов. Саме родина сприяла освіті і вихованню Лесі, коли вона була дитиною, і підтримувала її протягом усіх випробувань. У результаті Леся Українка знала багато мов,літературу, філософію.

   Надзвичайне значення у житті Лесі Українки мала музика, любов до неї прищепив дівчині М. Лнсенко. Хвороба не дозволила Лесі стати музикантом, проте музика залишалася з нею протягом усього життя, даруючи задоволення, підтримку, роздуми та почуття.

   Леся Українка крізь своє насичене, але, на жаль, несправедливо коротке життя пронесла любов до родини, до батьків та друзів.

   У своїх творах «Як дитиною, бувало...», «Мрії» письменниця зображує спогади про дитячі роки. 

Освіта Лесі Українки

   Леся знала 13 мов. Грала на фортепіано. Написала підручник з історії для своїх молодших братів та сестер. Леся була привітною і допитливою дівчинкою, надзвичайно вродливою та чуттєвою до краси. Вона була милосердною до всього і до всіх, їй хотілося захистити зайченя від вовка, першу квіточку від негоди, подружку від хвороби, людину від зла.

   Одного разу зеленим лісом мати вела Лесю за руку. На голові в неї був віночок із синіх волошок. Дівчинка дивувалася: «Як гарно тут, як багато дерев». Мати навчала доньку, що й дерева живі. «Та у лісі не самі дерева,— мовила ненька таємничим голосом. Тут можна зустріти і Лісовика, і Мавку». Про Лісовиків Леся вже чула. А хто така Мавка? «Мавка,— пояснювала мати,— дівчина — лісовичка незвичайної краси. Очі в неї зелені, розпущені довгі коси, легка зелена сукня. Люблять Мавки гойдатись на вітах. Пізніше Леся пише драму-феєрію "Лісова пісня".

Хвороба Лесі Українки

   Взимку Леся пішла на річку подивитися, як святять воду, і в неї дуже замерзли ноги. Внаслідок сильної застуди розвинувся туберкульоз кісток. Спершу він уразив ногу, потім руку. Далі хвороба перекинулась на легені, а ще трохи пізніше — на нирки. Тяжка недуга потьмарила не лише дитинство, боротьба з нею перетворилася на війну — виснажливу, трагічну для Лесі Українки.
   Та вона не здавалася.

   Жила, невтомно працювала, наперекір всьому. В останні роки свого життя працює у якомусь особливому напруженні — поетеса поспішає, вона хоче якнайбільше сказати людям.

   Останні дні через хворобу вона жила в Грузії і тужила за рідним краєм. Там, нажаль, спіткала її смерть.

 

  Корисні посилання, які допоможуть краще познайомитися і з життєвим шляхом, і з творчістю Лесі Українки:

   1. Блог присвячений Лесі Українці;

   2. Енциклопедія життя і творчості Лесі Українки;

   3. Творча спадщина Лесі Українки.Создан 18 ноя 2014  Комментарии       
Всего 2, последний 2 года назад
0666038699 19 окт 2015 ответить
шануэм та вспоминаэм
   
telemaster 03 мая 2017 ответить
http://livesurf.ru/promo/121886
Продвижение сайта
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником